6 клас. Урок рідної мови ТЕМА. Зміни приголосних при творенні відносних прикметників із суфіксами –ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами –ств(о), -зтв(о), -цтв(о)
6 клас. Урок рідної мови
ТЕМА. Зміни приголосних при творенні відносних прикметників із
суфіксами –ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із суфіксами –ств(о),
-зтв(о), -цтв(о)
Мета: ознайомити учнів зі змінами приголосних при творенні відносних
прикметників із суфіксами –ськ-, -цьк-, -зьк- та іменників із
суфіксами –ств(о), зтв(о), цтв(о); формувати вміння правильно
вимовляти й записувати слова, які зазнають змін при додаванні
суфіксів; за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного
матеріалу виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: підручник «Рідна мова» для 6 класу загальноосвітніх
навчальних закладів за загальною ред. М.І.Пентилюк
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів і фразеологізмів, прислів’їв.
Культура мовлення
і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на
основі набутих знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми , мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Дати відповіді на питання:
а) Від якої значущої морфеми творяться нові слова?
б)Які чергування приголосних звуків вам відомі?
в)Унаслідок чого відбуваються ці чергування?
2.Перевірка домашнього завдання
ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1.Пояснення вчителя нового матеріалу за допомогою узагальню вальної схеми зміни приголосних при додаванні –ськ-, ств(о).
[г]
[ж] + -ськ(ий), -ств(о) ----- зьк(ий), - зтв(о):
[з] Рига – ризький, Париж – паризький.
[к]
[ч] + -ськ(ий), -ств(о) ----- -цьк(ий), - цтв(о):
[ц] Кріпак – кріпацький, кріпацтво; викладач – викладацький.
[х]
[ш] + -ськ(ий), -ств(о) ----- -ськ(ий), -ств(о):
[с] волох – волоський, товариш – товариський, товариство.
[к]
[ц] + - н- ---- рука – ручний ; сонце – сонячний; залізниця – залізничний.
[ц’]
2. Творча робота в парах
До кожного правила узагальню вальної схеми дібрати 2-3 власні приклади і записати їх. Увести новоутворені слова у прості речення, ускладнені звертаннями та вставними словами.
3.Творче конструювання
Від поданих слів утворити іменники або прикметники за допомогою суфіксів
ськ -, - ств-. Підкреслити орфограму. У ліву колонку записати слова, в яких відбулося чергування приголосних, у праву – решту слів.
Свема, Кролевець, боягуз, Хмільник, птах, товариш, Бахмач, Устилуг, гайдамаки, латиш.
4.Робота учнів з підручником – вправа № 96
V. Підсумок уроку
1.Дати відповіді на питання:
- Якими способами можуть утворюватися відносні прикметники?
- Які зміни відбуваються при творенні іменників та відносних прикметників за допомогою суфіксів –ськ-, ств(о)?
2. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІ. Домашнє завдання
1.Виписати з орфографічного словника 5-6 відносних прикметників із суфіксами –ськ-, -цьк-, -зьк- та 5-6 іменників із суфіксами –ств(о), - зтв(о),
-цтв(о).
2. Виконати вправу № 97