Бій під Крутами - героїчна сторінка історії України

31.01.2016 21:02

                                                                                                           На Аскольдовій могилі 
                                                                                                           Поховали їх — 
                                                                                                           Тридцять мучнів українців, 
                                                                                                           Славних, молодих… 

                                                                                                                Павло ТИЧИНА

Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. 

Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. 

       На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». 

    Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.

    У Лошкарівській школі проведено ряд заходів, присвячених вшануванню пам’яті загиблих в бою під Крутами. Прес – центром учнівського самоврядування випущено стіннівку «Вони стали на захист Батьківщини”, бібліотекарем оформлено тематичну виставку «Пам’яті героїв Крут», проведено  диспут «Волі народної дзвін (Бій під Крутами 29 січня 1918 )» (9-10 кл. ЗДВР, класні керівники)  та виховну годину, присвячену Дню пам’яті героїв Крут "Бій під Крутами - героїчна сторінка історії України" (1-11 кл. ЗДВР, класні керівники)