Чарльз Діккенс – «найбільший оптиміст століття». Повість «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами». Гуманістичний зміст твору

18.01.2016 19:20

УРОК

зарубіжної літератури  в 6 класі

 

 

Тема. Чарльз Діккенс – «найбільший оптиміст століття». Повість «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами».

Гуманістичний зміст твору

 

Мета уроку:

* навчальна: зацікавити біографією і творчістю Ч.Діккенса; ознайомити з історією створення повісті, з особливостями «різдвяних оповідань»; вчити аналізувати прочитане;

* розвивальна: розвивати допитливість, уміння слухати й виступати з власним повідомленням;

* виховна: виховувати прагнення розуміти інших людей.

Обладнання:  портрет Ч.Діккенса,  виставка творів письменника,  опорні схеми, папір.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Теорія літератури: різдвяне оповідання; гуманізм, гуманіст, гуманність.

                                                                                                                                   Справжні коштовності, з якими не може

                                                                                                                                   зрівнятися золото, - це доброта й милосердя.

                                                                                                                                                                                      Ч.Діккенс

 

                                                                                                                                   Довершені оптимісти, одним з яких був Діккенс,

                                                                                                                                   не приймають світ, не захоплюються світом  –   

                                                                                                                                   вони в нього закохані.

                                                                                                                                                                                      Г.К.Честертон                                      

 

 

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

 1. Бесіда

- Що ви знаєте про Різдво?

- Коли і чому виникло це свято?

- Які символи Різдва вам відомі?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

 1. Ознайомлення з темою, епіграфом уроку.

Запис до зошитів.

2.Слово вчителя

      На сьогоднішньому уроці ми перенесемося в стару добру Англію. ЇЇ мешканці надзвичайно шанують різні традиції, а особливо люблять святкувати Різдво. Для англійців різдвяні свята втілюють усю чарівність домашнього затишку. З давніх часів і по сьогодні у святкову різдвяну ніч англійці всією родиною збираються біля каміна. Їх зігріває домашнє вогнище – пурпурове серце домівки, прикрашене гілками гостролиста – вічнозеленого куща з колючими листочками й червоними ягідками.

     Різдво було найулюбленішим святом і Чарльза Діккенса, коли в його власному домі панували святкові веселощі й дружба.

     У різдвяні дні 1843 року Діккенс увійшов у будинки англійців… Він сів із ними біля святкового вогнища, скуштував їхню фаршировану яблуками гуску й різдвяний пудинг, прикрашений гілочками гостролисту. Письменник, як і годиться святковому гостю, приніс подарунок – казку з привидами й духами, що має назву «Різдвяна пісня в прозі».

 3. Робота над портретом Ч.Діккенса

 4. Ознайомлення з біографією письменника

-  Розповідь учня.

     Чарльз Діккенс – англійський письменник вікторіанської доби. Народився він 7 лютого 1812 року в англійському містечку Портсмут у родині портового чиновника.

     Коли батько Чарльза потрапив до в'язниці за борги, хлопчик був     змушений працювати на промисловому підприємстві з виробництва вакси.    

     Пані Діккенс з молодшими дітьми довелося перебратися до чоловіка у в'язницю. Харчуватися хлопчик повинен був увесь тиждень сам (він жив на квартирі), на свій заробіток, а неділю проводив у в'язниці, у сирому підвальному приміщенні разом з двома іншими хлопчиками та декількома дорослими робітниками.

     Згодом матеріальний стан родини Діккенсів покращився. Чарльз нарешті покинув ненависну йому роботу на фабриці й продовжив навчання у школі, потім – у коледжі.

     Чарльза приваблювала робота репортера. Він працював у місцевій газеті, потім був співробітником часопису «Дзеркало парламенту». Діккенс дуже швидко зумів виділитися з-поміж інших працівників редакції: його репортажі були надзвичайно цікаві.

-  Розповідь учениці.

      У 1833 р. у грудневому номері «Old Monthly magazine», з'явився його перший друкований твір - оповідання «A dinner at Poplar Walk» («Обід в алеї тополь»). Потім у тому самому журналі з'явилося ще 9 оповідань, підписаних іменем Боз, на честь молодшого брата Діккенса, якого вдома називали таким прізвиськом.

     Діккенс брав активну участь у постановці цілого ряду вистав. Успіх цих театральних спектаклів був величезний. Королева Вікторія забажала побачити на сцені автора, з творами якого була добре знайома, і просила його влаштувати одну з генеральних репетицій у Букінгемському палаці. Діккенс відповів ввічливим листом, у якому пояснив, що не вважає гідним письменника ходити розважати навіть коронованих осіб, і запросив її величність відвідати одну з вистав, влаштованих у його власному домі. Королева погодилася, приїхала разом з принцом і залишилася дуже задоволеною виставою.

      Дослідники творчості Діккенса називали його «міським пейзажистом». Його творчість змінила англійське суспільство: примусила уважніше придивитися до того, як живеться в Англії сиротам, біднякам і знедоленим. Під тиском громадської думки, що сформувалася на основі творчості Діккенса, англійський парламент змушений був прийняти закон, що значно поліпшував умови життя бідних верств населення.

       Чарльза Діккенса не стало 8 червня 1870 року. Похований у Вестмінстерському абатстві в спеціальному Куточку поетів.

5.Слово вчителя  (продовження).

Особливості «різдвяних» творів Ч. Діккенса.

До створення «різдвяних повістей» Діккенс приступив уже зрілим майстром - поява цих творів припадає на 40-і рр. ХІХ ст., тобто на друге десятиріччя його творчої діяльності.

    На момент виходу першої з них («Різдвяна пісня в прозі», 1843) Діккенс користувався заслуженою славою не лише у себе на батьківщині, у «старій добрій Англії», а й по той бік Атлантики, у Сполучених Штатах Америки.

     «Різдвяний» цикл Діккенса складається з п'яти повістей: «Різдвяна пісня у прозі» (1843), «Дзвони» (1844), «Цвіркун за вогнищем» (1845), «Битва життя» (1846), «Одержимий» (1848).

      Діккенс дуже любив різдвяні свята. Він бачив у них прояв природної доброти та життєлюбства народу, простих, але щирих веселощів, без яких життя бідняків було б ще злиденнішим і сумнішим.

     Письменник сприймав Різдво як свято домашнього вогнища, тому воно було особливо дорогим для нього. Діккенс любив веселе відкрите вогнище каміну, біля якого у різдвяний вечір збиралася сім'я, любив затишок кімнат, прикрашених гілками омели або гостролисту,- особливо привабливий узимку, коли надворі йде сніг, гуркоче вітер і згущається морозний туман. любив він і традиційний ритуал цих свят - веселі ігри і танці до чи після вечері з обов'язковим пудингом.

-         Розповідь учня.

Вікторіанська епоха – (1837 - 1901) - період царювання Вікторії, королеви Великобританії та Ірландії, імператриці Індії.

Ознаки епохи:

- найвищий розквіт британської держави;

- піднесення економічного розвитку;

- покращення добробуту суспільства;

- розквіт культури та мистецтв;

- відсутність воєн;

- сувора моральність;

- поява поняття “джентльменство”.

Королева Вікторія надзвичайно цінувала Діккенса як письменника. Вона навіть подарувала йому титул дворянина. 

Проте матеріальні статки й визнання не змінили світогляду Діккенса. Понад усе він любив простих людей, співчував знедоленим і своєю творчістю спонукав людей допомагати один одному 

 

6.  Робота з підручником.

- Учні опрацьовують статтю підручника .

 

7. Робота з теорії літератури

Різдвяне оповідання – це художній твір, дія якого відбувається напередодні або під час Різдва і має щасливу розв'язку.

Гуманізм – це людяність, тобто визнання людини найвищою цінністю в світі, повага до її розуму та гідності.

Гуманіст – це людина, яка пройнята ідеями гуманізму, тобто має добре й дбайливе ставлення до людей, поважає їх.

Гуманність – це любов і увага до людини, повага до людської особистості, добре ставлення до всього живого.

 

8. Коментоване читання уривків із першої строфи.

9. Бесіда.

1.Чи можете ви, прочитавши кілька абзаців тексту, назвати головного героя твору? (Скрудж, оскільки ми дізналися з першого речення, що Марлей помер.)

2.Коли відбуваються події у творі? (на Різдво).

3. Що ви дізналися про Скруджа? (Стислий переказ прочитаного.)

4. Як Скрудж ставиться до Різдва? (Вважає його дурницею.)

5. Чи є в Скруджа родичі? Які між ними стосунки? (З родичів є небіж, який дуже хоче спілкуватися зі своїм дядьком, запрошує його на Різдво. Проте старий не хоче його навіть бачити.)

6. Як Скрудж провів Святвечір? (Зачитати уривок з тексту.)

7. Хто з'явився до нього вночі? (Привид Марлея.)

8. Що привид Марлея тягнув за собою? (Ланцюги з рахівницями, конторськими книгами, ключами, скриньками з грошима тощо).

10. З якою метою з'явився привид Марлея? (Щоб застерегти Скруджа від помилок, які Марлей зробив сам у своєму житті.)

11. Про що Скруджа попередив привид? (Про те, що до нього прийдуть Духи Часу.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Проблемне питання

Чи можемо ми назвати гуманістом Скруджа? Свою думку обґрунтуйте.

Чи можемо ми назвати гуманістом Чарльза Діккенса? Свою думку обґрунтуйте.

(Учні висловлюють можливі варіанти відповідей.)

2. Філософське питання.

Як ви гадаєте, чи зможе цей герой змінитися на краще?

 

V. Підсумок уроку

 

1. Слово вчителя.

Завершуючи сьогодні нашу різдвяну подорож, ми опинилися в країні … (Великобританії).

Письменник закликає нас із вами не бути байдужими до своїх ближніх та до людей, які потребують нашої уваги й підтримки. Нехай чарівний світ англійської літератури запалить у ваших серцях іскринку доброти, милосердя, бажання творити добро не лише у святкові дні, а й повсякчас.

2.Оцінювання учнів

VІ.Домашнє завдання

1. Для всіх учнів:

Прочитати ІІ-ІІІ строфи повісті «Різдвяна пісня в прозі»; підготувати розповідь про подорожі Скруджа;  намалювати ілюстрації до повісті (для бажаючих учнів).

2. Групове завдання :

Інсценізація  «Диво різдва».

 

                                                   ЛІТЕРАТУРА

 

1.     Нетрадиційні уроки. Зарубіжна література. 5-12 класи/ Укладач Л.І.Нечволод. – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2008. – 224 с.

2.     Паращич В.В. Усі уроки світової літератури. 6 клас. І семестр/ В.В.Паращич. – Х. Вид. група «Основа», 2014.-251с.

3.     Чередник Л.А. Зарубіжна література. 6 клас. Авторські уроки. – Х.: Веста, 2009. – 224с.