В.Нестайко. «Тореадори з Васюківки».

12.02.2016 21:02

Тема:                             В.Нестайко. «Тореадори з Васюківки».

Мета:                          ознайомити учнів із новим розділом повісті; розвивати 

                                     вміння толерантно і аргументовано доводити свою

                                     думку, відстоювати власну позицію; розвивати навички 

                                     виразного читання, переказу прозових творів; виховувати 

                                     прагнення до знань.

Тип уроку:                  комбінований

Обладнання:             портрет письменника, збірки його творів,   

                                     учнівські малюнки, підручник «Українська література»

                                     6 клас. О.М.Авраменко, Л.П.Шабельникова

Теорія літератури:    повість, дійові особи, характеристика героїв, головна

                                      думка.

 

                                        ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

IV.  Актуалізація  опорних знань учнів

 

      Перевірка домашнього завдання.

      1) Виразне читання.

      Учні зачитують, переказують і коментують епізоди з розділу, що розглядався на попередньому уроці.

      2) Робота зі схемою.

      Учні доповнюють схему, що розглядалася на попередньому уроці.

     Які позитивні і які негативні риси характеру хлопців виявилися у другому розділі?

                      +                                                 -

      Вірність у дружбі ,                                нечесність, невіра       

      взаємовиручка                                            в свої сили, нецінування

     і взаємодопомога,                                       людської праці, легковажність

     кмітливість,

     допитливість  і т.ін.

 

V.  Формування і вдосконалення вмінь і навичок

 

1. Виразне читання.

    Учні виразно читають розділ повісті «Тореадори з Васюківки»  «Е, - сказали ми з Явою».

 

2.  Обмін враженнями про прочитане.

 

3. Словникова робота.

 

    Б а к е н б а р д и – борода від скронь уздовж щік до виголеного підборіддя;

    Щ е п к і н – знаменитий актор ХІХ – ХХ ст..;

    С т а н і с л а в с ь к и й – знаменитий режисер ХІХ ст..;

    Т а р а п у н ь к а ,  Ш т е п с е л ь – знамениті комедійні актори радянських  

    часів;

    с к а к а л и дрижаки – хвилювалися;

    м е т р и к а  - свідоцтво про народження;

    з а в а р и т и кашу – розпочати клопітну справу;

    Н е м и р о в и ч -  Данченко – знаменитий режисер;

    с т а т и с т – актор, що грає у натовпі;

    МХАТ – Московський Художній Академічний Театр;

    в и й ш л а  з а к о в и к а – трапилась непередбачена перешкода;

    п і ш л о  ш к е р е б е р т ь – усе пропало;

    с л и м а к и,  м о к р и ц і – беззахисні, жалюгідні істоти;

    п о л о в а – шкаралупа із зерна;

   с у ф л е р – той, хто в театрі підказує слова акторам;

   з а  л а ш т у н к а м и – за сценою;

   п а м о р о к и  з а б и л о – забути;

   с т о я т ь, я к  у  тім’я вдарені – розгубилися;

   н е  п о к а з а в ш и носа -  не з’явивишись; 

   ш м и н д р и к и  - лайливе слово;

   п и к а – лице.

 

4. Евристична бесіда.

 

    1) Які нові риси характеру виявилися у Яви та Павлуші в цьому розділі? Що

    ви відносите до позитивного, а що до негативного?

    2)  Яке почуття  викликає у вас історія з виставою, чому саме таке?

    3)  Наскільки реальною, близькою до життя, до вашого власного досвіду є ця 

    історія?

    4) Як театральна вистава допомагає іншим учням розкритися, показати свої

    здібності?

    5) Як ви ставитеся до художніх виставок, до відвідування драмгуртка?

    Поміркуйте над такими даними статистики: пересічний (звичайний) школяр 

    за роки навчання проводить у художніх музеях та на виставках близько 8   

    годин, а біля екрана телевізора – 10 тисяч годин

 

VІ.  Закріплення знань, умінь та навичок

 

        Робота з таблицею.

   За  матеріалами прочитаних розділів заповнити таблицю:

 

 

 

 

 

 

 

                 М р і я

           Д і й с н і с т ь

збудувати метро в селі; влаштувати кориду; змайструвати підводний човен; поставити виставу та ін.

«метро» насправді – канава, в яку поовалилася свиня; корида – роздратована корова і т .ін.

            Смішне, комічне

         Сумне

Як хлопці закопували «метро», боячись діда; як намагалися розізлити корову; як врятувалися від баштанника та ін.

Хлопці крадіжку вважають геройством, не дуже старанні у навчанні, інколи витрачають енергію на безглузді витівки

           Романтичне

      Приземлене, буденне

Прагнення створити чудо техніки – метро, організувати екзотичне видовище – кориду, побувати на театральних гастролях по світу

Батьки карають дітей; хтось жорстоко повівся із цуценям, розлючена корова загнала хлопців у ставок; діти часто б’ються між собою

 

 

VІІ.   Домашнє завдання

 

      Навчитися виразно читати, переказувати розділ, що розглядався на уроці, характеризувати героїв.

 

VІІІ.   Підсумок